Ремонт квартир "під ключ"
у Києві та області
15 років з вами
Натисніть і почніть спілкування

Штукатурні роботи: ручна штукатурка

  1. Що таке штукатурка ручним методом.
  2. Установка маяків і технологія нанесення штукатурки вручну.

Якісно виконані штукатурні роботи - це результат роботи з добре підготовленою поверхнею, використання якісних матеріалів і точного розміщення маяків. Перед початком роботи важливо провести оцінку поверхні, яку належить обробити. Оцінюється рівень міцності, який повинен бути достатнім для того, щоб шар нової штукатурки міг закріпитися. Не повинно бути осипання або розшарування поверхні.

Фахівці не рекомендують наносити нову штукатурку зверху старої, оскільки під нею можуть бути дефекти, які стануть помітні вже після висихання нового шару. В цьому випадку єдиним рішенням буде починати всі роботи з самого початку.

Нанесення гіпсової штукатурки вручну - які розчини в яких випадках краще використовувати

Для поверхонь, базою яких виступає цегляна кладка з будівельної цегли, допускається використання суміші для штукатурки на основі цементу. Це найбільш бюджетний варіант, і можна накладати більш товстий шар робочого розчину, це іноді потрібно при роботі з цегляною поверхнею.

При накладенні шару понад 2 см додатково потрібно армування металевою сіткою. Якщо на поверхні немає жирних плям і пилу, то грунтовка не потрібна. Великий вибір будівельних матеріалів від наших партнерів за лояльними цінами можна побачити в розділі "Наші знижки".

Для штукатурення облицювальної цегли потрібна спеціальна грунтовка і арматура. Для таких робіт краще звертатися до професійних фахівців Дом Ремонт, тому що технологія нанесення має певні нюанси. Оскільки облицювальна цегла має гладку поверхню і низьку пористість, то зчеплення штукатурного розчину із поверхнею ускладнено. В результаті відбувається відшарування шару штукатурки, іноді навіть разом з ділянками армуючої сітки. І навіть якщо цього не відбувається, все одно на заштукатуреній поверхні швидко утворюються тріщини.

Для того, щоб нанести/обштукатурити поверхню гладкої бетонної стіни, оптимально підійде гіпсовий штукатурний розчин. Попередньо потрібно обов'язково прогрунтувати поверхню підстави. Найбільш практичне рішення - використовувати гіпсову штукатурку, яка містить кварцові частинки, що додають поверхні трохи шорсткості, для поліпшення показників зчеплення штукатурного шару і поверхні підстави. Для армування в таких випадках застосовують будівельну сітку з полімерів, розмір осередків якої становить 5 * 5 см.

Якщо необхідно обштукатурити шорстку бетонну поверхню, можна використовувати штукатурну суміш на гіпсовій або цементній основі. Для грунтовки такої поверхні використовуються суміші, що не містять частинки кварцу.

Щоб обштукатурити пінобетонну поверхню, найкраще використовувати штукатурку на основі гіпсу, однак допустимо застосування і цементної суміші. Слід пам'ятати, що таку поверхню треба обов'язково прогрунтувати, причому грунтовка використовується спеціальна, так звана "глибокого проникнення".

Для штукатурки пазогребневих гіпсових блоків, які використовуються для створення перегородок, застосовують суміші на основі гіпсу, попередньо поверхню необхідно прогрунтувати, для цього можна використовувати звичайну грунтувальну суміш.

Етапи процесу нанесення штукатурного розчину на поверхню вручну

В першу чергу потрібно підготувати робочу штукатурну суміш. Бувають розчини штукатурки, зроблені з додаванням вапна, гіпсу, алебастру.

Розрізняють суміші за такими характеристиками:

  1. Вихідна форма суміші:
    • суха - реалізується в мішках 20, 25, 30 кілограмів;
    • рідка - фасується у відра ємністю 8, 16, 28, 50 кг.
  2. По призначенню:
    • стартові - для вирівнювання;
    • фінішні - для наступного фарбування;
    • декоративна штукатурка - застосовується з метою формування рельєфу. Також окремо виділяють штукатурні суміші, універсальні за своїм призначенням, і спеціальні - використовуються, коли треба закрити тріщини, стики, шви та інші дефекти. До спеціалізованих відносять і декоративні штукатурні склади.
  3. За в'яжучими компонентами, що визначає рівень усадки і стійкості до дії вологи.
    • гіпс;
    • цемент;
    • полімери (латекс, акрил) - найдорожчі та якісні суміші.

Фахівці не радять застосовувати гіпсову й латексну штукатурку під час зовнішніх оздоблювальних робіт, тому що вони легко піддаються дії вологи.

Портландцемент

Дана суміш містить більш високу (якщо порівнювати з цементом) кількість силікату кальцію, до 80%. Наповнювач - пісок, кількість якого безпосередньо залежить від того, якої марки цемент. Це найпоширеніший склад для штукатурення поверхонь як усередині, так і зовні приміщень.

Підготовка робочого штукатурного розчину в бетономішалці або з використанням підручних ємностей

Для того, щоб самостійно приготувати піщано-цементну суміш, буде потрібна велика ємність, або - в ідеалі - бетономішалка. Для додання розчину міцності всі складові додають по черзі. Спочатку заливають воду, потім слід розчинити в ній цементний порошок до консистенції молока, після цього додається пісок. Завдяки цьому вдається збільшити міцність робочого штукатурного розчину на 30%.

Замішування шпаклювальної суміші за допомогою міксера

Щоб приготувати розчин штукатурки, потрібна прогумована ємність із пластику (також підійде з емальованим або цинковим покриттям) і міксер, який вставляється в дриль спеціального призначення, що працює на малих обертах. При відсутності такого дрилю можна скористатися і звичайним, виставивши кількість обертів на мінімум.

В першу чергу в ємність наливається вода, потім, відповідно до інструкції - порошок, після чого суміш треба розмішувати 5-7 хвилин. Після цього розчин повторно збивають протягом пари хвилин, щоб утворилася однорідна маса. Ідеально готувати таку кількість штукатурного розчину на 1 раз, скільки буде використано за 20-25 хв, поки розчин не почне схоплюватися. Це обумовлено тим, що при додатковому перемішуванні руйнуються молекулярні зв'язки, в результаті розчин довше застигає і знижується його міцність.

Для того, щоб під час приготування повної ємності суміші міксер не розкидав розчин, можна переключити прапорець, розташований поруч з кнопкою пуску, в зворотну сторону. Якщо обертання міксера йде проти годинникової стрілки, потік прямує в центр ємності.

Ручний спосіб нанесення штукатурки: установка маяків

Для якісного вирівнювання робочої поверхні перед нанесенням штукатурки, застосовуються сталеві маяки, покриті алюмінієм або цинком. Вони приклеюються на чорнову поверхню за допомогою розчину, розміщують маяки строго з використанням будівельного рівня.

Маяки - це профілі, що мають довжину 2.5 або 3 метри, і товщину 4,6 або 10 мм.

Нівелювання площини

У разі, коли на одній робочій поверхні розташовано більше 2 маяків, їм потрібно нівелювання не тільки окремо, а і по відношенню один до одного. Це здійснюється з використанням будівельного рівня або ниток, натягнувши їх горизонтально і по діагоналі. В результаті простір між маяками має бути менше на 10-15 см, ніж довжина застосовуваного для штукатурки будівельного правила.

Нанесення першого шару

Цілком може статися, що маяки для роботи взагалі не будуть потрібні - це буває, коли шар внутрішньої штукатурки для пінобетону або газосилікату спочатку рівний, тому що блокова кладка зроблена згідно будівельним рівнем. Якщо ж без маяків не обійтися, слід за допомогою шпателя нанести робочий розчин між профілями (вже після грунтовки і просихання), настільки, щоб суміш злегка виступала з-за гребенів.

Потім суміш простягають за допомогою правила знизу наверх, паралельно прибираючи надлишки з площини. Після цього на робочій поверхні можуть залишитися (і швидше за все, залишаться) "раковини", для того, щоб позбутися від них, треба додати ще розчину за допомогою шпателя. Потім за допомогою правила проводиться повторне стягування оброблюваної ділянки. Ці дії треба буде повторити не один раз, до досягнення гладкості робочих поверхонь.

Після того, як нанесений на підставу штукатурний шар повністю просохне, можна починати поклейку шпалер на стіни. Або ж до нанесення наступного фінішного або декоративного (рельєфного) штукатурного шару для подальшого фарбування. Для кладки з блоків найкраще застосовувати шпаклівки, будь-які їх види: на основі гіпсу, цементу, полімерів.

Нанесення другого шару

Процес шпаклівки по оштукатуреній поверхні

Для тих випадків, коли обробка потрібна для поверхонь, які потім будуть фарбуватися, після висихання 1-го штукатурного шару потрібно нанести фінішну шпаклівку. Вона наноситься шаром товщиною близько 1-1,5 мм. Товщину шару, що наноситься, зручно контролювати, регулюючи кут нахилу шпателя - чим сильніше притискається шпатель до поверхні та гостріше кут, тим товщим буде шар розчину, який наноситься.

Оптимально вирівнювати поверхню так, щоб залишалося якомога менше рубців і борозен. Через кілька годин після нанесення штукатурного робочого розчину, ті рубці, що залишилися виступаючими, найкраще зрізати, не чекаючи повного затвердіння суміші. Після того, як оброблена поверхня повністю просохне (показник цього - повна відсутність темних ділянок), можна починати шліфування за допомогою наждачної сітки або ж алмазного паперу.

Якщо треба зробити ремонт внутрішнього штукатурного шару не в повному обсязі, а лише в декількох місцях, в першу чергу слід відбити всі "дихаючі" місця. Після цього оброблювану поверхню треба прогрунтувати, потім використовувати шпаклівку для створення латок.

В даному випадку досвідчені майстри не радять застосовувати цементно-пісочний штукатурний розчин, тому що в результаті його використання по краях оброблених ділянок з'являються тріщини. Для поліпшення захисту робочої поверхні від виникнення тріщин її можна проклеїти спеціальною штукатурною сіткою. Для того, щоб отримати найбільш якісний результат, найоптимальніше рішення - це повне видалення всього шару старого покриття і оштукатурювання робочої поверхні заново.

Інші послуги

Вирівнювання стін і стель
Вирівнювання стін: що важливо знати і враховувати Чим відрізняються вирівнювання і штукатурка. Які бувають метод...
Машинна штукатурка
Машинна штукатурка під ключ Що таке штукатурні роботи машинним способом і де вони застосовуються Які матеріали...
Внутрішня штукатурка
Внутрішня штукатурка: види штукатурки і порядок виконання робіт Види штукатурних робочих розчинів За складом ...
Шпаклівка гіпсокартону
Що таке шпаклівка гіпсокартону. Шпаклівка гіпсокартонних стін перед наклеюванням шпалер. Шпаклівка гіпсокартону ц...
Скільки коштує пофарбувати стіни: ціна і особливості
Види фарб, використовуваних для фарбування стін. Підготовка стін до фарбування і фарбування. Що треба врахувати п...
Фарбування стелі ціна
Переваги фарбування стелі. Особливості фарбування стель. Фарбування стелі ціна. Переваги фарбування стелі -...